Kontroluj swój budżet: oszczędzaj, interesuj się Twoją kondycją finansową

Czy wiesz, że co drugie gospodarstwo domowe, nie ma pojęcia o stanie swojego budżetu. Na pytanie o finanse nie potrafią znaleźć odpowiedzi. Co gorsza, nie znają również kwoty swoich zobowiązań. A to jest pierwszy krok do zadłużenia i problemów finansowych.

Jeżeli wydaje Ci się, że znasz swoją sytuację finansową, to weź kartkę i napisz ile masz obecnie pieniędzy. Następnie napisz liczbę odpowiadającą wszystkim zobowiązaniom finansowym. Teraz spisz dokładnie wszystkie posiadane pieniądze. Sprawdź portfel, zaskórniaki, koperty na rachunki, konta osobiste, oszczędnościowe, lokaty itp. Po podliczeniu stanu posiadania spisz dokładnie zobowiązania czyli wszystkie comiesięczne rachunki, wydatki na telefon, samochód, kredyty. Pamiętaj o pożyczkach od rodziny i znajomych. Spójrz na podliczenia i wcześniej zapisane kwoty. Z pewnością różnią się między sobą. Jeżeli nieznacznie – brawo, świetnie znasz swoją sytuację finansową. Jeżeli te kwoty bardzo się różnią to musisz włożyć dużo więcej pracy w kontrolowanie swojego budżetu.

Jak to zrobić? Zbieraj paragony, faktury, rachunki. Zapisuj w zeszycie comiesięczne zobowiązania i wydatki. Pamiętaj o wydatkach na jedzenie, paliwo, ubrania. To są zakupy, które najbardziej obciążają budżet przeciętnej rodziny. Jednak na ogół nikt ich nie kontroluje. Spróbuj dokładnie zapisywać wszystkie przychody i wydatki przez co najmniej trzy miesiące. Wówczas dokładnie zobaczysz którędy uciekają Twoje pieniądze. Ponadto czarno na białym zobaczysz swoją aktualną kondycję finansową. To jest również doskonały moment na dokonanie decyzji co do oszczędzania. Wszak w większości przypadków okazuje się, że część pieniędzy jest wydawana zupełnie bez sensu.
Według badań przeciętna polska rodzina najwięcej pieniędzy traci przez marnotrawienie jedzenia. To właśnie w tym tkwi ogromny problem. A tymczasem wprowadzenie zasad gospodarki artykułami spożywczymi może przynieść kilkaset złotych oszczędności w ciągu roku. Te pieniądze lepiej ulokować na koncie oszczędnościowym. Wyrzucanie ich do kosza na pewno nie pomoże rodzinnemu budżetowi.

Jak uchronić się przed kupowaniem zbędnej żywności? Idealnym sposobem jest planowanie tygodniowego jadłospisu. Według niego trzeba robić cotygodniową listę zakupów, która jest podstawą oszczędzania. Ponadto w tygodniu powinniśmy odwiedzać tylko piekarnię. Podobnie planowanie sprawdza się przy każdych większych zakupach ubrań, obuwia itp. Budżet domowy niesamowicie traci na spontanicznych zakupach.

Zakupy to jedno, ale na kondycję finansową wpływ mają przede wszystkim kredyty. Warto trzymać rękę na pulsie i spłacać wszystko w nakazanych terminach. Jeżeli korzystasz z opcji stałego zlecenia zawsze sprawdzaj czy bank odciągnął ratę. Pamiętaj, że nikt nie będzie za Ciebie kontrolował Twoich pieniędzy. Interesuj się tym na co wydajesz i zastanów się czy jest Ci to absolutnie potrzebne. W ten sposób unikniesz zagrożenia zadłużeniem, które pociąga za sobą wpis do Krajowego Rejestru Dłużników czy Biura Informacji Kredytowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kontroluj swój budżet: oszczędzaj, interesuj się Twoją kondycją finansową, 4.0 out of 5 based on 1 rating
Tagi:
Napisano w Artykuły