Jak usunąć złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może ciągnąć się za nami przez długie lata. Warto zadbać o to żeby małe opóźnienie nie stało się powodem problemów z zaciągnięciem pożyczki, której akurat bardzo potrzebujemy.

Pożyczanie pieniędzy w banku sprawdza się w każdej sytuacji. Każdy z nas ma potrzeby, które w danym momencie mogą przekraczać jego możliwości finansowe. Jeżeli jesteśmy w stanie regularnie spłacać kredyt to powinniśmy się na niego zdecydować. Oczywiście powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzają się sytuację, które uniemożliwiają spłacanie kredytu w terminie. Niestety większość z nich nie stanowi powodu, dla którego bank mógłby nam odroczyć spłatę kilku rat. Dlatego brak terminowej spłaty może być podstawą do pojawienia się naszego nazwiska w Biurze Informacji Kredytowej. To nie jest komfortowa sytuacja, gdyż negatywny wpis w BIK-u może przekreślić wszelkie starania o inne kredyty. Może stać się również przeszkodą podczas zakupów na raty. Nawet jeśli nasza sytuacja finansowa się poprawi i spłacimy resztę rat, to negatywny wpis w BIK-u nadal będzie się za nami ciągnął nawet przez 5 długich lat.

Z tego powodu warto postarać się o usunięcie złej historii kredytowej. Jak tego dokonać? Przede wszystkim spłacić wszelkie zobowiązania. I chodzi tutaj nie tylko o kredyty, ale również zakupy na raty czy niezapłacone faktury. Pamiętajmy, że w Polsce oprócz BIK-u istnieje kilka podobnych baz dłużników. Warto zadbać o to żeby nasze nazwisko nie pojawiło się w tego typu bazach. Jeżeli spłacimy wszystkie długi, a wpis w BIK-u nadal widnieje to należy zgłosić się do banku, który go dokonał. Po złożeniu odpowiedniego wniosku mamy szansę na to, że bank dokona wykreślenia. Dzięki temu będziemy mogli budować naszą historię kredytową od nowa. Oczywiście bank nie musi się zgodzić na wykreślenie. Jednak odmowa spotyka najczęściej permanentnych dłużników, którzy z premedytacją nie spłacają większości długów.

Istnieje jeszcze jeden sposób na usunięcie złej historii kredytowej. Otóż, tego rodzaju proces można zlecić firmie, która zajmuje się czyszczeniem BIK-u. Taka firma ustala za nas źródło wpisu. Następnie przygotowuje raport, dzięki któremu szybko zorientujemy się dlaczego znajdujemy się w rejestrze dłużników. Końcowy etap to wysyłanie wniosków o usunięcie wszystkich negatywnych wpisów. Dzięki pomoc takiej firmy mamy duże szanse na usunięcie złej historii kredytowej. Naturalnie tego typu usługa jest odpłatna.

Usunięcie złej historii kredytowej nie jest łatwe, ale możliwe. Nawet jeżeli cały proces wydaje się czasochłonny to trzeba spróbować, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie potrzeba zaciągnięcia pożyczki czy zakupu na raty. Czyszczenie rejestru BIK przy pomocy zewnętrznej firmy jest wygodne, ale odpłatne. W tym jednak przypadku mamy duże szanse na powodzenie. A przecież pozytywna historia kredytowa jest bardzo ważna. Szczególnie jeżeli mamy duże plany związane, np. z kupnem domu. Pamiętajmy, że pozytywna historia kredytowa to olbrzymi krok ku spełnienia marzenia o własnych czterech kątach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Jak usunąć złą historię kredytową?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Tagi:
Napisano w Artykuły